مرکز زیبایی و لیزر

بهترین کارکنان، پزشکان و متخصصان برای درمان اثربخش

تهران، سعادت آباد، سرو شرقی

شنبه تا چهارشنبه: 8:00 تا 20:00

پنجشنبه و جمعه: 9:00 تا 16:00

پی آر پی مو یکی دیگر از شیوه های درمانی برای کمک به بهبود رشد مو در نواحی مختلف بدن از جمله سر است. در این بخش قصد داریم تا اطلاعاتی را هر چند به صورت مختصر اما مفید راجع به تمامی ابعاد این شیوه درمانی و فواید آن برای زنان و مردان با شما خوانندگان عزیز و محترم به اشتراک بگذاریم، همراه ما باشید.

آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

پی آر پی مو

منظور از پی آر پی مو چیست ؟

امروزه پزشکان از پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان ریزش مو استفاده می کنند که به این شیوه نسبتا جدید در حوزه علم پزشکی؛ پی آر پی گفته می شود.

این مشکل می تواند ناشی از بیماری شایع تحت عنوان آلوپسی آندروژنیک بوده و در اثر آن فولیکولهای مو کوچیک و شروع به ریزش می کند.

بر اساس شواهد علمی می توان نتیجه گرفت که پی آر پی یکی از رویکردهای موثر برای تقویت رشد مو به خصوص در قشر زنان می باشد.

نحوه و چگونگی شیوه درمان (PRP)

خون درون بدن انسان متشکل از پلاکت ها و گلبول های قرمز و سفیدی بوده که به محض بریدگی یا ایجاد زخم بر روی پوست، پلاکتها نقش مهم و موثری بر توقف خونریزی و روند بهبودی مناطق آسیب دیده خواهند داشت.


اگر مایلید از جشنواره تخفیف های ویژه پاییز شی لیزر استفاده کنید میتوانید با پر کردن فرم زیر منتظر ارتباط کارشناسان شی لیزر باشید و از تخفیف های استثنایی ( قیمت پکیج لیزر فول بادی 845 الکس کندلا 2023 و الیت پلاس و .. ) استفاده کنید.

امکان افزایش قیمت ها بعد از این تاریخ وجود خواهد داشت.

جشنواره تخفیف پاییز فقط تا 14 ابان 1402


بر اساس این موضوع پزشکان برای تولید پی آر پی در نخستین جلسه بعد از معاینه فرد اقدام به گرفتن نمونه خود از بدن او می کنند.

سپس این نمونه خون را درون دستگاه سانتریفیوژ قرار داده و در اثر سرعت زیاد چرخیدن دستگاه، اجزای تشکیل دهنده خون از یکدیگر تفکیک می شوند. در نهایت پزشک با برداشتن پلاکت های خون بدن خود شخص، آنها را برای تزریق در نواحی که با کم پشتی یا ریزش مو مواجه شده اند؛ آماده می کند.

در مجموع می توان گفت که پی آر پی حاصل ترکیب طیف متنوع و وسیعی از پروتئین های مورد نیاز برای ترمیم بافت و فولیکول های آسیب دیده مو می باشد که با واکنشی متفاوت نسبت به فرایند آلوپسی آندروژنتیک به تقویت و رشد موهای شخص کمک زیادی خواهد کرد.

پی آر پی مو

مدت درمان و ماندگاری رویکرد پی آر پی مو

این شیوه درمانی بر اساس وسعت ناحیه هدف که دچار ریزش یا کم پشتی مو شده ممکن است حدود 1 ساعت زمان ببرد و شخص بر حسب شرایط و نتایج اولیه درمان خود لازم است که برای طی کردن پروسه درمانی خود به چندین جلسه درمانی در فواصل 3 تا 6 ماهه برای انجام این کار نیاز داشته باشد.

پی آر پی مو نیاز به مراقبت های بعدی نداشته و شخص بعد از انجام این کار می تواند همچون گذشته بدون هیچ گونه محدودیتی به فعالیت های عادی و روزمره خود بپردازد.

پی آر پی مو

بهتر است که بدانید پی آر پی خود به تنهایی نمی تواند به درمان ریزش موهای شخص کمک چندانی بکند و از همین رو شخص برای حفظ نتایج رشد موی خود به چندین جلسه پی آر پی درمانی نیاز دارد.

هر فرد برای درمان قطعی این مشکل باید علت اصلی ریزش و ضعف موهای خود را بشناسد و بر اساس دستورالعمل و توصیه های پزشک اقدامات مراقبتی لازم برای تاثیر گذاری بلند مدت آن را بر روی موهای خود بکار گیرد.

فواید و تاثیر پی آر پی بر درمان ریزش مو 

همانطور که اشاره شد؛ پی آرپی در فرایند آلوپسی آندروژنتیک به تقویت، ترمیم و رشد موهای شخص کمک بسزایی خواهد کرد. همچنین از دیگر فواید این شیوه درمانی میتوان به درمان آسیب های ناشی از انجام فعالیت های ورزشی در تاندون، ماهیچه و رباط های بدن شخص اشاره کرد.

شاید بد نباشد که بدانید بر اساس تحقیقات انجام گرفته در سال 2019 بر روی حدود 262 فرد مبتلا به بیماری آلوپسی آندروژنتیک میتوان اینچنین نتیجه گرفت که در برخی از افراد شیوه پی آر پی مو بعد از تزریق پلاکت خون منجر به کاهش ریزش و افزایش تراکم و قطر موهای فرد بیمار خواهد شد.

به طور کلی کاربرد و فواید احتمالی ناشی از  پی آر پی درمانی را میتوان به صورت موارد ذیل مطرح نمود :

  •  کاهش التهاب پوست و توقف ریزش مو
  •  افزایش ضخامت و تراکم موها
  •  رفع مشکل ایجاد اسکار برای بیمار بعد از کاشت مو
  •  افزایش سرعت فرایند جایگیری گرافت ها در پوست سر و بهبود زخم‌های کوچک ناحیه‌ی گیرنده بعد از کاشت مو
  •  تقویت رشد موهای ضعیف و نازک
  •  ترمیم بافت ها و تسریع بهبودی مناطق آسیب دیده
  •  کاهش التهاب مفاصل ناشی از برخی از بیماری های مزمن نظیر استئوآرتریت،
  •  بهبود وضعیت پوست و  درمان مشکلاتی از قبیل خطوط، چین‌ها، خشکی، زخم‌های خفیف، ترک پوستی و …

عوارض جانبی PRP

پی آر پی مو یکی از روش های کم خطر و ایمنی بوده که معمولا  هیچ گونه عوارضی را با خود به همراه نخواهد داشت. اما این شیوه با تشخیص پزشک و بررسی مشکل و نمونه اولیه خون آنها برای افراد مشخصی انجام می شود.

به طور کلی از عوارض محتمل پی آر پی مو میتوان به ایجاد حساسیت، درد، سوزش و خونریزی در محل سطح پوست که تزریق انجام شده اشاره کرد.

همچنین برای جلوگیری از عفونت و مشکلات احتمالی بعد بهتر است که این ناحیه از بدن خود را بعد از انجام تزریق در معرض آلودگی قرار ندهید تا کاملا بهبود پیدا کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *